آیین بزرگداشت بهرام دهقانی و افتتاحیه شانزدهمین دوره جشنواره نهال

تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

نهال نوپای دیروز، درخت تنومند امروز

شانزدهمین جشنواره بین­المللی فیلم کوتاه دانشجویی نهال دیروز کار خودش را آغاز کرد. مراسم افتتاحیه این دوره در تالار آفرینش کانون پرورش فکری برگزار گردید.

در این دوره از جشنواره، از 573 اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره 95 اثر به بخش ملی و از 207 اثر بین­الملل 13 اثر به این بخش راه یافتند. هیئت انتخاب جشنواره شانزدهم در بخش ملی متشکل بود از محمد حدادی، حبیب احمدزاده، رامتین شهبازی، کوروش عطایی و تیام یابنده. و هیئت انتخاب بخش بین­الملل را سوگل رضوانی، علیرضا قاسمی، آرین وزیردفتری، درناز حاجیحا و آرمین فیاض تشکیل می­دادند. در پنجمین سال بین­المللی شدن جشنواره فیلم دانشجویی نهال از 31 کشور فیلم کوتاه به دفتر جشنواره رسیده بود.

در آغاز آیین افتتاحیه دکتر سیدحسن سلطانی رییس دانشگاه هنر سخنرانی کرد و گفت: نهال نوپای دیروز تبدیل به یک درخت تنومند شده است و در ادامه صحبت­هایشان گفتند: در دوره نخست جشنواره تنها 14 اثر حضور داشت و امروز که به این اعتبار رسیده است نتیجه تلاش و کوشش باغبان­های خوب برای این نهال بوده است. در پایان ایشان برای برگزارکنندگان آروزی موفقیت کردند.

دکتر شهاب­الدین عادل رییس دانشکده سینما و تئاتر از همراهی خوب گروه برگزارکننده جشنواره شانزدهم تشکر و قدردانی کرد و از پیوند نهادهای هنری با بدنه دانشگاه ابراز خشنودی نمود.

در پایان این بخش دکتر اربابی معاون فرهنگی دانشگاه هنر از توسعه جشنواره بین­المللی فیلم دانشجویی نهال در دوره­ای آینده گفت.

نهال از دانشجوها برآمده و برای دانشجوهاست.

در بخش دیگر آیین افتتاحیه تیزر دوره نخست جشنواره نهال به نمایش درآمد و محمد حدادی نخستین دبیر جشنواره نهال به همراه هوتن حق­شناس از مشقت­های نخستین دوره­ها گفتند.

محمد حدادی گفت: دانشجویان چون از پذیرفته­نشدن فیلم­هایشان در جشنواره­ای اعتراض داشتند و سرخورده بودند، جشنواره­ای را پایه­گذاری کردند که آغوشی باز برای همه فیلمسازان دانشجویی داشته باشد که می­خواهند خودشان را نشان دهند. حدادی در پایان گفت: نهال از داشنجوها برآمده و برای دانشجوهاست.

هوتن حق­شناس نهال را مدیون کمک­های بی­دریغ مالی و معنوی دکتر سیدمحسن هاشمی در دوره­های اول جشنواره دانست و گفت مهمترین ویژگی­های نهال مستقل بودن این جشنواره دانست و دیگر آنکه هر سال با اندیشه جدید، رنگ و بویی تازه به خود می­گیرد.

رضا باستانی دبیر جشنواره شانزدهم دیگر سخنران آیین افتتاحیه بود. باستانی از تیم نهال شانزدهم تشکر کرد و گفت: جشنواره نهال پذیرای بهترین فیلم­های دانشجویی از سراسر ایران و جهان است.

بعد از سخنان رضا باستانی از تیزر شانزدهمین جشنواره بین­المللی فیلم دانشجویی نهال رونمایی شد و سپس گروه موسیقی قطعاتی را اجرا کرد.

ما گرد هم آمده­ایم تا بگوییم دوستت داریم.

آخرین بخش آیین افتتاحیه مراسم بزرگداشت استاد بهرام دهقان بود. در آغاز فیلم مستندی که برای نکوداشت استاد بهرام دهقان ساخته شده بود به نمایش درآمد. در این فیلم مستند رضاکیانیان، فاطمه معتمدآریا، خسرو دهقان، رسول صدرعاملی، غلامرضا آزادی، سعید روستایی و جمعی دیگر از سینماگران حضور داشتند که از خاطرات و تجربه کار با استاد بهرام دهقان صحبت می­کردند. سپس رسول صدرعاملی روی صحنه رفت و نهال را جشنواره­ای با طراوت و تازگی توصیف کرد که مرتبط­ترین افراد آن را اداره می­کنند. صدرعاملی پس از گفتن خاطرات و تجربه همکاری با استاد بهام دهقان گفت: اگر سینما را دوست دارید و اگر می­خواهید موفق شوید با بهرام دهقان گفتگو کنید و از او بیاموزید.

بعد از صدرعاملی، غلامرضا آزادی فیلمبردار باسابقه سینمای ایران صحبت کرد و گفت: هیچ چیز بهتر از دوست داشتن و دوست داشته شدن نیست و خطاب به بهرام دهقان گفت: ما گرد هم آمده­ایم تا بگوییم دوستت داریم. بعد از سخنان غلامرضا آزادی فیلم کوتاهی به نام کلاغ­ها به نمایش درآمد به کارگردانی غلامرضا آزادی که در مدرسه عالی تلوزیون و سینما تولید شده و اولین تجربه تدوین بهرام دهقانی بود.

با اتمام فیلم کوتاه فریدون جیرانی برای تقدیر از بهرام دهقان روی صحنه آمد و گفت: بهرام دهقان نگاه جدیدی را وارد سینمای ایران کرد و سپس او را به روی صحنه دعوت کرد و حاضرین در سالن به احترام او ایستادند و از زحمات او تقدیر کردند. بهرام دهقان گفت مدیون مجموعه­ای است که در چهل سال کار در سینما از آنها آموخته است.

مراسم افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین­المللی فیلم دانشجویی نهال با قرائت بیانیه هیئت انتخاب بخش ملی و بین­الملل و معرفی هیئت داوران در دو بخش ملی و بین­الملل و اجرای موسیقی پایان یافت.

اکران­های جشنواره نهال از سه­شنبه 21 خرداد تا 28 خردادماه از ساعت 14 تا 24 در تلار فارابی دانشگاه هنر خواهد بود.