حمایت انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند سینمای ایران از اثر برگزیده‌ی مستند هفدهمین دوره‌‌ی جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

حمایت انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند سینمای ایران از اثر برگزیده‌ی مستند هفدهمین دوره‌‌ی جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال

به گزارش روابط عمومی جشنواره، انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند سینمای ایران، از اثر برگزیده‌ی مستند از نگاهِ خود انجمن، حمایت پنجاه میلیون ریالی به عمل می‌آورد.

در این رابطه، با آقای رامین حیدری فاروقی، رئیس انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند سینمای ایران، مصاحبه‌‌ی مختصری انجام دادیم .

جایگاه جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال در فیلمسازی دانشجویی و همچنین کارکرد نهال در راستای گسترش و ارتقای سطح مستند دانشجویی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
وقتی شروع شد چه کسی باورش می‌شد تداوم پیدا کند، نقش‌آفرین باشد و میان دانش نظری و تجربهٔ عملی ارتباط خلاق ایجاد کند؟ هر کس، هر قدر باور کرده آفرین دارد چون درست حدس زده و پیش‌بینی‌اش درست بوده است.
کسانی که به شدن و تغییر و تداوم و همکاری و همسازی و هماهنگی تمایل دارند، باور نمی‌کنند که نشود هیچ‌کارِ به دردبخوری را انجام داد چون سخت به نظر می‌رسد. جوانی و دانشجویی، با اتکاء به کم‌تجربگی، دچار بیماری مزمن بدبینی نسبت به تغییر و تحول نیست؛ اصلاً شاید وقت و حوصلهٔ این را نداشته باشد از این حرف‌ها بزند؛ می‌دانی چرا؟ چون دلش می‌خواهد استعدادش را بشناسد، زنده بودن را تجربه کند، امکان زندگی را به فلسفه‌ی هنر وصل کند و بدون صورت‌بندی دلایل و امکانات و احتمالات، جسور باشد و بخواهد و بداند و بخواهد و بخواهد و بکوشد تا بتواند. نهال اگرچه رشد کرده، اکنون دیگر سن‌و‌سالی دارد، اما طراوتِ نونوار بودن را حفظ کرده است؛ واقعاً جشن است و حق دارد چون شورانگیز است که بتوانی با هزار احتمالِ نشدن بجنگی و خالق و مجریِ تبدیل ایده به اجرا باشی و چیزی به داستان بروز استعداد انسان و می‌تواندهایش اضافه کنی تا به نتوانستن‌ها، نشدن‌ها و سختی‌ها بگوید، بله شما از قواعد مهم بازی هستید اما چیزهای دیگری هم هست؛ جذبه، کنجکاوی و ذوق و شوق و پیمان و وفاداری به امکان ارزیابی مجدد ارزش‌ها. جشنواره‌ی نهال، ارزیابی عادت شده از امکانِ دانشجوی هنر سینما بودن را نقد‌ کرد و نتیجه گرفت که می‌تواند و حالا بعد از این چند سال، خیلی خوب است که دیگر، نهالی‌ها یک مجموعهٔ دامنه‌دار و با هویت در روندِ آموزش هنر سینما در ایران هستند و من از نزدیک دیده‌ام و گواهی می‌دهم.
در مورد آموزش دانشگاهی و اجرای مستندنگاری و ثبتِ خلاق و عرضه‌ی دراماتیک جنبه‌های مختلف زندگی، دامنه‌ی بحث وسیع است و فاصله‌ی آموزش و تولید با ظرفیت‌های موجود زیاد است. سینمای مستند، سینمای جسارت عبور از مرز و مانع است و از مخاطبش توقع برخورد تفننی ندارد، و البته می‌داند که موضوعات و موقعیت‌های مختلف، لحن و شیوه‌های متنوع طلب می‌کند اما به هر حال، دنیای مستند، مستند به سندیتِ تجربه‌ی دراماتیک است و با فضای دانش‌محور، هم‌سنخ است و لازم است دانشگاه به آن توجه بیشتری داشته باشد و حتی بخش قابل توجهی از آموزشِ مسائل و مفاهیم آموزشی را با نمایش آثار مستند پیش ببرد. میل و باور ما تهیه‌کنندگان مستند این است و برای انجامش آماده‌ایم تا به دعوت دانشگاه و دانشجویان بگوییم: البته، با کمال میل!
بخش مستند در نهالِ دانشجویی به مراقبت و توجه و تشویق بیشتری احتیاج دارد.

به نظر شما وضعیت مستندسازی دانشجویی در ایران چگونه است؟
وضعیت مستندسازی دانشجویی با ظرفیت آن فاصله دارد. این‌که گاهی، موضوعی یا کسی کارِ کارستان کند یک چیز است و آن‌چه که لازم است تا در تنوع موضوع و شیوه و کمیت و کیفیت رخ دهد و بشود به آن گفت جریان، چیز دیگر است.
به هر حال این عنوان و حرکت ناشی از آن موجود است اما وجود می‌خواهد بروی بزنی به دلِ جایی که بازارش حساب و کتاب بیشتری دارد تا سینمای داستانی و تبلیغ و تشویقش هم متفاوت است. به نظرم به هر حال دنیای سینمای مستند دارد وجوه بیشتری از توان مستندسازی و جذب مخاطب را نشان می‌دهد و اگر دانشجویان، مستند خوب ببینند و با سند معاشر باشند و پرسیدن و فلسفیدن بلد باشند، امکان سینمای مستند را نادیده نمی‌گیرند و اوضاع بهتر می‌شود، خیلی بهتر!


در رابطه با همکاری انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند سینمای ایران و جشنواره‌ی نهال در این دوره توضیح بدهید و بگویید که به نظر شما این همکاری می‌تواند چه ثمره‌هایی برای مستندسازی دانشجویی کشور داشته باشد.
آین همکاری به درد فرهنگ و هنر و جامعه می‌خورد؛ به کارِ انواع سینما می‌آید؛ به ساز و کارِ آموزش کمک می‌کند و تهیه‌کنندگان یاری می‌دهد که استعدادها را بشناسند و بروند سراغ آن‌ها. برای دانشجویان علاقه‌مند به مستند هم خوب است که راه و رسم و نشانی تولید و تدارک حرفه‌ای برای تولید اثر مستند را بی‌واسطه‌تر بشناسند. ما خوشحالیم که رخ داد و آماده‌‌ایم تا با دانشجو و دانشگاه بیشتر مرتبط باشیم و همکاری کنیم؛ از آموزش تا تولید و عرضهٔ خلاقِ محصولات که محل تولید ارزش افزوده در هنرصنعتِ فیلم است. امسال داوری صورت می‌گیرد و لوح و جایزهٔ نقدی هم هست. سال اول است اما برای آینده می‌توان نقشه‌های جذاب داشت و به قولِ قابل اتکای حمایت از تولید‌کنندهٔ مستند برگزیده رسید

هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه دانشجویی نهال، از پنجم تا دوازدهم خردادماه به صورت آنلاین در پلتفرم وُدیو در حال برگزاری‌ست.